Park Etme

Park Etme

Park Etme

PARK ETME TEKNİĞİ:

Aşağıdaki uygulamalar temel ve geneldir. Sizin durumunuza özel  paralel park işlemleri ayarlamak gerekir.

  1. Park edeceğiniz boşluk belirlenir (1,5 araç boyu) . Park edilecek yerin önündeki araç ile aynı hizaya gelinir Aranızdaki mesafe 80 cm olmasına dikkat edilir. Geri vitese takılarak geri gelmeye başlanır. Kendi Aracınızın arka tekerleği  yandaki aracın arka tamponu veya arka fren lambası ile aynı hizada iken durulur     
  2. Direksiyon tam sağa çevrilir,  geri gitme konumunda arkaya bakılarak bizim aracımızın ön tamponu ile yanımızdaki aracın arka tamponu aynı hizaya gelinceye kadar veya kendi aracınızın Sol arka tekerleği yol sınır çizgisi üzerine gelene kadar  geri gidilir ve durulur.     
  3. Bu konumdan sonra direksiyon tam sola çevrilerek geri gitmeye devam edilir. aracımızın jantları ile kaldırım arasında en fazla 50 cm mesafe elde edilmesine dikkat edilir. Arkadaki araca kendi aracınız değmeden önce durulur     
  4. , Direksiyonu düzelterek bir miktar öne gidilir. Öne gittiğimiz zaman önümüzdeki ve arkamızdaki araçların daha rahat çıkması için önümüz ve arkamız arasındaki mesafeler eşit bırakılmaya çalışılır.

Park ettikten sonra, kapıdan inerken arkadan gelen trafiğe dikkat ederek araçtan inilmeli ve yan aynamızın zarar görmesini engellemek için katlamayı unutmayın.

 

 

 

 

 

 

ENGELLİLERE araç park

Otopark engelli insanlar için sadece bir kolaylık için ayrılmış değil ,  aynı zamanda bu yasal bir zorunluluktur. Özürlü  sürücüler için ayrılmış özel park yerlerine sadece plakasında özürlü olduğu belirtilmiş araçlar yararlanabilir. Böyle bir araç bulunmadığı sürece boş bekletilmesi gerekir.